JAK ZAČÍT? (3) - tlačítková lišta, nejdůležitější okna hry
V pravém spodním rohu obrazovky se nalézá sada „tlačítek“, kterým byste rozhodně měli věnovat svoji pozornost. Můžete na ně normálně kliknout nebo použít jejich klávesovou zkratku, ale rozhodně si jejich používání osvojte:)
ITEM STORE
Jako jediný nemá klávesovou zkratku. Na druhou stranu není moc důvodů, proč by na něj musel člověk klikat. Jedná se totiž o obchod, kde si můžete pořídit věci do hry za aeria pointy, které si nejprve musíte nakoupit za tvrdou reálnou měnu (obvykle Kč). Což poněkud vybočuje z „free“ podstaty hry. Nabízejí se zde zajímavé předměty, nicméně na druhou stranu je lze s trochou štěstí sehnat ve hře od ostatních hráčů za herní goldy a vyhnout se tak investování skutečných peněz. Když už se ale rozhodnete, že nejschůdnější je pro vás si to reálnými penězi zaplatit a mít to hned (bez šetření goldíků), vyplatí se využít nějaké promotion akce, které jsou inzerovány buď přímo ve hře notickami, nebo na oficiálním webu (=> získáte zároveň něco navíc nebo to máte levnější... ale stále jsou to tvrdé real prachy:) ). Aeria pointy se ovšem v jistém množství dají vyhrát v různých soutěžích na oficiálním fóru. V takových soutěžích můžete vyhrát i určitou věc, proto je důležité občas zkontrolovat tlačítko Received Gift – a pokud tam něco najdete, přetáhnout si to do svého inventáře:)
STATS (T)
Tohle je velmi důležitá záložka pro ovlivňování vlastností postavy a udržení si přehledu, jak je na tom. Najdete zde své jméno a mód postavy, jak máte rozložené stat pointy (str/rec/int/wis/dex/luc), kolik máte životů (hp) i many a staminy na kouzlení. Zjistíte zde, jak vysoký je váš útok a obrana, jak rychle momentálně běháte a útočíte a hlavně jaké je vaše skóre ve vybojovaných bitvách (kill/death se týká PvP map, victory/defeat duelů).
Vlevo na stěně tabulky je nenápadná záložka Stat Point Setting. V ní můžete svoje vlastnosti ovlivňovat, takže na ni nezapomínejte. Každý nový level dostanete určitý počet stat pointů, které můžete dle své úvahy rozdělit mezi str/rec/int/wis/dex/luc. Každé povolání potřebuje jiné vlastnosti, základní informace o tom najdete v sekci Postavy (povolání). Nenechte se zmýlit, tlačítko „minus“ funguje pouze do té doby, než potvrdíte svoji volbu „OK“. Jednou rozdělené body jdou převést jinam pouze při použití Stat Initializing Stone, což je záležitost dosti drahá, takže rozdělujte uvážlivě:) Stat pointy dostáváte také každý level, nebo je můžete získat od Excellent Warrior Managera v Iris za určitý počet zabitých Světlých (při dosažení nového „ranku“ – viz FAQ). Totéž platí i pro naše nepřátele, kdykoli se necháte zabít nepřátelskou stranou, pomáháte jim získat tyto cenné Pointy na další a další dovednosti!
INVENTORY (I)
Váš inventář, „ batoh“, do kterého sbíráte veškeré věci, které vám ze zabíjených mobů/nepřátel vypadnou nebo které kdekoli koupíte. Máte ho neustále k dispozici, počet záložek můžete navyšovat jedním z Passive skillů. Dalším úložným prostorem je pak Warehouse („úschovna“) v každém větším městě, je v něm prostoru habaděj, ale musíte počítat s tím, že za vyndání předmětu z WH zpět do inventáře zaplatíte 5% oficiální ceny předmětu.
Každý předmět zabírá, bez ohledu na velikost, jedno okénko inventáře. Vpravo dole se vám ukazuje, kolik máte momentálně goldů (místní měny:)).
Taky zde vidíte svoji postavu s veškerým vybavením a oblečením. To můžete měnit tak, že nové oblečení/vybavení v inventáři prostě přemístíte na odpovídající okénko vedle zobrazení vaší postavy. Nové se tím „obleče“ na postavu, zatímco to staré putuje do inventáře.
SKILL (K)
Zde si vybíráte, jaká kouzla, útoky a vylepšení dovednostního charakteru bude vaše postava ovládat, Stejně jako u Stat Pointů i zde platí, že jednou investované Skill Pointy (za něž se učíte další dovednosti nebo je vylepšujete) se nedají přemístit jinam, leda za použití Skill Initializing Stone.
Aby bylo jasno – Skill Pointy vám nevystačí na všechny skilly, které v nabídce máte/budete mít na vyšším levelu. Proto rozvažujte, do kterého investovat – opět doporučuji si prostudovat návody pro patřičnou postavu na webu a případně to pak ještě zkonzultovat s nějakým úspěšným high-lvl hráčem stejného povolání, jako jste vy.
Všimněte si, že tato nabídka má po levé straně čtyři funkční záložky a po pravé posuvník pro pohyb nahoru/dolu, nezapomeňte je všechny řádně používat!:) Naučené Skilly se spouští obvykle kliknutím, nbo je možné je přetáhnout do lišty, odkud se dají používat i klávesami.
SUBSKILL (B)
Zde najdete další možnosti, jak se může vaše postava chovat / pohybovat, aby byla živější. Popořadě shora dolů/1. => 2. sloupec: sednout si (písmeno C), stále běžet (prostě běží, zatáčí podle toho, kam se rozhlížíte – stejně funguje i dvakrát za sebou zmáčknout W), zaútočit na nejbližší cíl, poprosit, zasmát se, pozdravit, urazit někoho, jít/běžet, něco zvednout, udělat vítěznou pózu, naznačit, že někoho máte rádi, zatleskat, odstartovat něco, provokovat, založit si obchod.
Sami postupem času zjistíte, které používáte tak často, abyste si je umístili do lišty, jako skilly. Osobně doporučuji si tam dát Pick up (protože pokud nebudete v party, kdy vám padají dropy ze zabitých mobů a nepřátel přímo do inventáře, neustále budete muset něco sbírat ze země) a Attack. Důležité je i sedat si (rychleji se vám doplňují životy/mana/stamina) – ale to má svoji klávesovou zkratku – a schopnost založit si obchod (ale to nikdy nebude spěchat natolik, abyste to museli mít v Hotkey Bar) – podrobně popsáno ve FAQ).
Making Skill zatím není aktivní.
QUEST (U)
Okénko, v němž se vám ukládají veškeré informace o přijatých a ještě neodevzdaných questech („úkolech“). Na tomto místě jen obecně:
V okně vlevo nahoře jsou seřazeny veškeré zadané, ještě neodevzdané questy. pokud na jeden z nich kliknete, v okně vpravo se vám objeví celý příběh, který vám zadávající osoba vyprávěla (proč vám dává tento úkol), v okénku vlevo dole pak konkrétně to, co máte udělat (jménu mobů, co máte zabít, popř. kde se nacházejí…). také se vám zároveň otevře malé samostatné okénko, v němž se konkrétně ukazuje, kolik mobů jste zabili/celkový počet nebo kolik máte nasbíráno potřebných předmětů/potřebný počet…
Za splnění questu je vždy nějaká dobrá odměna, proto doporučuji tlačítko Quit Quest příliš nepoužívat:) Některé questy jsou navíc potřeba k aktivaci questů pozdějších, velmi hodnotných...
GUILD (G)
Zde máte možnost zjistit, kdo z vaší gildy je online, jaký má level, co je za povolání… pokud ovšem v nějaké gildě jste:) Všechny členy gildy si můžete dle chuti seřadit podle jednotlivých kolonek (level, jméno, povolání, level v gildě, status online/offline) tím, že na danou kolonku kliknete. Tabulka vpravo částečně informuje o tom, jaké má kdo pravomoci na příslušném levelu v gildě (IGL – in-guild-level). Tlačítko Message úplně dole vpravo obsahuje nějakou důležitou zprávu od vedení gildy určenou všem, lze si ji číst i jako nečlen u guildmastera.
Po levé straně okna jsou opět rozklikávací záložky. Do první z nich (Buddy) si můžete umístit přátele – lidi mimo gildu, u nichž z nejrůznějších důvodů chcete vědět, zda jsou online/offline. Do prázdného políčka napíšete jméno daného člověka a kliknete na Add Buddy. Tím jste mu nabídli přátelství – musí být ale na stejné mapě, jako jste vy, aby to fungovalo:) Pokud přijme, objeví se vám v seznamu přátel. Odteď budete vědět, kdy je ve hře, můžete mu snadno poslat zprávu (Send Whisper) a nebo ho z přátel zase odstranit (když už třeba půl roku nebyl online:) ) – na to ho ale musíte mít označeného:)
Záložka Block vám pomůže ignorovat někoho, kdo je příliš vlezlý, neustále vás otravuje, nebo s ním prostě nesouhlasíte natolik, že se vám ho nechce dál poslouchat (tedy číst jeho projevy v chatu:) ). Funguje to stejně jako u Buddy – jen nemusí být na stejné mapě, stačí, aby byl online. Napíšete jeho jméno, dáte Block on a od té doby se vám žádná jeho zpráva nezobrazí, leda byste si ho dali zase Block off. Žádné zbytečné nervy, žádné odchody z gildy jen proto, že vás tam štve jen jediný člověk:)
Poslední záložka vám může pomoci nalézt party. Nicméně mnohem častější je přímá poptávka v Trade chatu (lfp – looking for party / plf – party looking for). Na to, abyste totiž někoho nalezli tímto způsobem, musel by ho použít ještě někdo jiný :)
OPTIONS (O)
Zde naleznete technické doladění hry, možnosti nastavení zvuku, grafiky atd. včetně možnosti se odpojit ze hry. Většina změn v Options se objevi až poté, co hru restartujete. Back to play vás vrátí zpět do hry, pokud jste si exit rozmysleli nebo zmáčkli „O“ omylem.